Dieta GAPS to specjalnie opracowany program żywieniowy, który opiera się na zależności zdrowia psychicznego od zdrowia jelit. Jej zasady są dość restrykcyjne, dlatego zaleca się wcześniejszą konsultację z lekarzem lub dietetykiem. Dietę wprowadza się etapowo, a łącznie etapów tych jest sześć.
Czym jest dieta GAPS?
Dieta GAPS to program żywieniowy stworzony z myślą o utrzymaniu zdrowych jelit. Została opracowana przez dr Natashę Campbell-McBride na podstawie wcześniej wykonanych badań dotyczących związku między stanem układu pokarmowego a zdrowiem psychicznym. Wnioski oparła zaś na trwających wiele lat obserwacjach pacjentów, którzy obarczeni byli zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi.
Dieta ta ma wspierać zdrowie jelit poprzez wykluczenie z jadłospisu szkodliwych produktów, szczególnie węglowodanów złożonych. Jej założeniem jest także skupienie uwagi na pokarmach zawierających probiotyki oraz składniki odżywcze. Autorka zaleca zmianę dotychczasowych nawyków żywieniowych. Ponieważ dieta jest bardzo restrykcyjna, powinna być stosowana pod okiem specjalisty.
Czym charakteryzuje się dieta GAPS?
GAPS to dieta, która eliminuje niezdrową żywność zawierającą przetworzone węglowodany w tym cukry i skrobie. W zamian za to powinna zawierać fermentowane produkty np. kiszoną kapustę, a także produkty sfermentowane jak wyroby mleczne. Dieta ta powinna być bogata w dobrej jakości mięsa, ryby i jaja. W szczególności poleca się buliony gotowane na kościach i wywary warzywne. Według twórczyni tej metody odżywiania, buliony mają właściwości lecznicze, ponieważ wspomagają naprawę i regenerację błony śluzowej jelit. Będąc na diecie, trzeba unikać żywności, która zawiera gluten i kazeinę.
Dieta GAPS opiera się na mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego nie jest odpowiednia dla wegetarian i wegan. W cateringu dietetycznym GAPS można zatem spodziewać się takich produktów jak: ekologiczne mięso, ryby, skorupiaki, jaja, warzywa, sfermentowane produkty mleczne i napoje roślinne. Akceptowane na diecie są też orzechy, czosnek, a także sól himalajska i morska.
W diecie GAPS nie ma: cukru, syropów, słodzików, pieczywa, słodkich przekąsek, alkoholu, wysoko przetworzonych produktów, ryżu, kaszy, warzyw charakteryzujących się dużą zawartością skrobi, mleka, roślin strączkowych, soi, kawy oraz herbaty.
Jak przejść na dietę GAPS?
Przejście na dietę GAPS powinno przebiegać etapowo. Należy zacząć od spożywania bulionów przygotowywanych na bazie mięsa wysokiej jakości, a także soków z fermentowanych warzyw, jogurtów i kefirów.
W drugim etapie do codziennej diety można wprowadzić gulasze warzywne i mięsne, duszone ryby, surowe żółtka. To jest też dobry czas na wprowadzenie większej ilości warzyw i przetworów mlecznych. Ponadto można pić więcej soku z kiszonej kapusty.
Trzeci etap to właściwy moment na spożywanie awokado, kiszonych warzyw i potraw na bazie jajek.
W czwartym etapie akceptowane są pieczone mięsa z warzywami, tłoczona na zimno oliwa z oliwek, soki warzywne, chleb pieczony według zaleceń GAPS (np. z użyciem mąki orzechowej).
Piąty etap to czas na surowe warzywa i jabłka.
W ostatnim etapie, czyli szóstym można wprowadzać owoce, także suszone oraz miód.
Ponieważ każdy etap wiąże się z wprowadzaniem kolejnych produktów i wymaga zachowania ogromnej ostrożności, warto rozważyć skorzystanie z cateringu. Dieta pudełkowa przygotowana według wytycznych diety GAPS może pomóc w jej utrzymaniu. Jest to tez duże ułatwienie ze względu na brak konieczności robienia zakupów i codziennego czasochłonnego gotowania. Dieta GAPS w etapach jest o wiele łatwiejsza do stosowania i mniej szokująca dla organizmu.
Dla kogo jest dieta GAPS i czy warto ją stosować?
Osoby na diecie GAPS często dostrzegają u siebie poprawę funkcjonowania układu pokarmowego, lepsze trawienie, czy zmniejszone objawy nietolerancji pokarmowej. Takie odczucia wpływają automatycznie na lepsze funkcjonowanie układu nerwowego. Niektórzy wybierają tę dietę tylko ze względu na chęć poprawy zdrowia psychicznego. Choć może ona pomóc w łagodzeniu objawów różnych schorzeń jak na przykład depresja czy lęk, trzeba mieć na uwadze, że jest ona dość restrykcyjna i nie powinno się wprowadzać jej na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą.
Podsumowanie
GAPS dieta jest bardzo restrykcyjna, ponieważ eliminuje wiele cennych dla organizmu produktów spożywczych. Jednak biorąc pod uwagę to, jak wiele dobrego zapewnia organizmowi, zdrowiu fizycznemu i psychicznemu, wiele osób decyduje się na przestrzeganie jej zasad. Dieta wspomaga zdrowie jelit i ma automatycznie korzystny wpływ na psychikę. Osoby, które rozważają przejście na ten restrykcyjny sposób odżywiania, powinny wcześniej skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. A ci, którzy już wiedzą, że jest to odpowiednia dieta dla nich, zastanowić się nad skorzystaniem z cateringu dietetycznego. Dieta pudełkowa GAPS to wygodna i bezpieczna opcja dla każdego, kto nie ma czasu gotować, pilnując się przy tym listy produktów zalecanych i zabronionych.