Optymalnie zbilansowana dieta powinna opierać się na warzywach oraz na owocach.
Warto wiedzieć, które z nich mieć na talerzu, nie tylko pod względem ulubionych preferencji smakowych, ale przede wszystkim pod kątem swojego zdrowia.
Lista najkorzystniejszych zdrowotnie warzyw
Burak to lekkostrawne i niskokaloryczne warzywo, które bardzo dobrze wpływa na pracę układu krwionośnego. W związku z tym, regularne spożywanie buraków traktowane jest jako środek profilaktyczny przeciwko nadciśnieniu, miażdżycy oraz chorobom serca.
Buraki, a dokładniej ich liście, czyli botwinka, wykazują silny wpływ detoksykacyjny oraz działanie przeciwnowotworowe. W burakach znajduje się również błonnik, pozytywnie oddziałujący na pracę jelit.
Kiełki, czyli rośliny we wczesnej fazie wzrostu, takie jak: rzodkiewka, lucerna, jarmuż i brokuły mają najwięcej witamin i minerałów w chwili, gdy dojrzewają. Znajduje się w nich także sporo witaminy C i witaminy E. Z uwagi na to, że smak kiełków jest różny, każdy może znaleźć roślinę dopasowaną do własnych kubków smakowych.
Zielone warzywa liściaste z dużą zawartością witaminy K i C, folianów oraz beta – karotenu, takie jak: sałata rzymska, roszponka, rukola, sałata albo kapusta pekińska.
Szparagi, czyli warzywa sezonowe dostarczające do organizmu bardzo cennych witamin z grupy B oraz tak cennych składników mineralnych jak: fosfor, potas, jod, wapń, magnez, żelazo oraz cynk.
Zielone liście szpinaku, mające w składzie witaminy: C, A i K. W szpinaku znajdują się również potas i magnez. Potas odpowiada za prawidłową pracę układu krwionośnego, a magnez przynosi sporo korzyści dla układu nerwowego.
Jarmuż, a więc roślina z rodziny kapustowatych, zaliczana do „superfoods”. Jest to cenne źródło beta – karotenu, witaminy C oraz witaminy K. Jego regularne spożywanie korzystnie oddziałuje na układ odpornościowy.
Zielony groszek to cenne źródło błonnika, odpowiadającego za niezakłóconą pracę jelit, zapewniające uczucie sytości na dłużej oraz obniżające poziom tak zwanego „złego cholesterolu” LDL.
Brokuły są najlepszym źródłem naturalnych substancji. Znajduje się w nich głównie sporo witaminy K, potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W brokułach znajdują się również: błonnik, węglowodany, białka oraz tłuszcze.
Co jeść podczas przeziębienia?
Podczas przeziębienia świeże owoce i warzywa powinny znaleźć się w jadłospisie osoby zmagającej się z przeziębieniem. Podstawą będą takie propozycje żywieniowe, w których znajduje się witamina C, wpływająca na załagodzenie objawów chorobowych oraz na skrócenie czasu trwania infekcji.
W diecie chorego na przeziębienie należy uwzględnić:
- żurawinę,
- owoce dzikiej róży,
- cytryny,
- natkę pietruszki,
- paprykę,
- brokuły,
- porzeczki,
- warzywa kapustne.
Można też pić koktajl ze szpinaku, ogórka, selera naciowego oraz z kiwi. Warzywa i owoce należy jeść w formie surowej albo ugotowanej. Zalecane są również przez dietetyków dania na parze. Oczywiście nie można również zapominać o tak naturalnych antybiotykach jak: czosnku, cebuli, czy szczypiorku. Do herbaty dodaj natomiast imbiru.
Co jeść w trakcie odchudzania?
Owoce oraz warzywa są podstawowymi składnikami w każdej diecie odchudzającej. Głównie natomiast polecane są warzywa bogate w błonnik, ponieważ zwiększają uczucie sytości i dzięki temu zanika chęć podjadania pomiędzy posiłkami. Warzywa i owoce w trakcie diety odchudzającej można spożywać surowe, delikatnie blanszowane albo po obróbce na parze.
Dietetycy zawsze polecają poszczególne propozycje, kierując się indywidualnymi oczekiwaniami klientów.
I tak wskazują, że:
- brokuł zapewnia uczucie sytości,
- marchew zmniejsza ochotę na słodycze,
- czosnek i seler naciowy usuwają toksyny z organizmu,
- pomidory przyspieszają procesy metaboliczne,
- buraki usprawniają pracę jelit,
- cukinia i ogórek zielony pozbywają się nadmiaru wody z organizmu,
- soki i smoothies ze szpinaku wykazują silne działanie odchudzające.
Warzywa i owoce jako wartościowe składniki odżywcze – podsumowanie
Produkty roślinne to wartościowe składniki odżywcze. Dzięki nim poprawia się ogólna kondycja organizmu. Każdy owoc i każde warzywo to cenne źródło korzystnych dla zdrowia substancji. Aktualnie półki w sklepach pełne są artykułów spożywczych z konserwantami, sztucznymi aromatami i innymi, niezdrowymi dodatkami. Warto je zamienić na pełnowartościowe, naturalne oraz nieprzetworzone warzywa i owoce. Na szczęście, świadomość na temat zdrowego odżywiania wzrasta i coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę.