Dieta kapuściana popularnie nazywana dietą prezydencką to sposób na szybką redukcję wagi. Chcąc tracić kilogramy w zdrowy sposób, trzeba mądrze trzymać się zasad i w odpowiedni sposób wyjść z diety. Poniżej przedstawiamy zasady diety kapuścianej i przekazujemy wskazówki, jak utrzymać osiągnięty dzięki niej efekt.
Na czym polega dieta prezydencka?
Dieta prezydencka polega na spożywaniu przez 7 dni zupy z kapusty białej lub włoskiej i kilku innych warzyw. Dokładnie są to pomidory, cebula, papryka oraz seler naciowy. Zgodnie z zasadami diety, należy spożywać ją minimum 2-3 razy dziennie. W wybrane dni można jeść także chude mięso, ryż, warzywa i owoce. Trzeba też pić dużo wody, minimum 2 litry.
Dieta zabrania spożywania alkoholu, słodyczy, tłustych potraw, a tym bardziej fast foodów. Ogólnie jej kaloryczność powinna być ograniczona do około 800-1000 kalorii dziennie. Dieta zyskała popularność po tym, jak zaczął ją stosować prezydent Aleksander Kwaśniewski. Warto zatem przyjrzeć się jej zaletom i wadom, bo te też posiada.
Jakie zalety i wady ma dieta kapuściana?
Zupa kapuściana to dieta, która ma wiele zalet. Zaliczyć do nich można szybką utratę wagi i krótki czas trwania. Poza tym samo przygotowanie zupy jest proste i wiąże się z niskim kosztem. Zupa z kolei jest zdrowa, ponieważ zawiera błonnik, a także witaminy, w tym witaminę C. Jest bogata w minerały takie jak potas i wapń. Ma właściwości oczyszczające i odtruwające organizm. Nic więc dziwnego, że wykazuje się tak skutecznym działaniem na redukcję wagi. By jednak móc cieszyć się uzyskanymi efektami, trzeba w odpowiedni sposób z niej wyjść. Pomóc w tym może zdrowa dieta pudełkowa. Ale o tym za chwilę.
Biorąc pod uwagę jadłospis diety kapuścianej, można dojść do wniosku, że jest bardzo monotonna, restrykcyjna, a do tego niezbilansowana. Brakuje w niej białka, zdrowego tłuszczu, a także witaminy A, D, E i K oraz żelaza. Z powodu niskiej kaloryczności, dieta prowadzi do utraty wody i mięśni, a nie tkanki tłuszczowej. Dlatego zakończenie diety może skutkować efektami jo-jo. Na szczęście można tego uniknąć.
Dla kogo jest dieta kapuściana?
Zupa kapuściana na odchudzanie może być spożywana przez 7 dni przez osoby dorosłe i w pełni zdrowe. Zatem na pewno nie jest odpowiednią dietą dla dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży i karmiących, osób starszych, osób z chorobami przewlekłymi, aktywnych fizycznie i z zaburzeniami odżywiania. Zanim ktokolwiek ostatecznie zdecyduje się na dietę prezydencką, powinien wykonać serię badań i skonsultować swój pomysł z lekarzem.
Zdrowa dieta pudełkowa, czyli jak wyjść z diety kapuścianej
Dieta kapuściana może zapewnić efekty, które rzeczywiście ucieszą, ale jeżeli odchudzający się spocznie na uzyskanych zmianach i po prostu z dnia na dzień odstawi dietę, szybko powróci do swojej wcześniejszej wagi. Sposobem na utrzymanie efektów jest przejście na zdrową dietę pudełkową. Odpowiednio zbilansowane posiłki, oparte na zdrowych składnikach, do tego zjadane regularnie, pozwolą nie tylko utrzymać efekty diety kapuścianej, ale też zredukować tkankę tłuszczową.
Wybór diet pudełkowych jest dziś duży, więc wśród nich każdy znajdzie dla siebie tę odpowiednią. Taką, dzięki której będzie mógł tracić kilogramy w zdrowy sposób i co najważniejsze, bez efektu jo-jo.
Podsumowanie
Zupa kapuściana w diecie prezydenckiej to magiczny sposób na utratę wagi. Choć dieta ta trwa naprawdę krótko i faktycznie przynosi efekty, tylko mądrze przeprowadzona i zakończona może pozwolić cieszyć się nimi przez długi czas. Osoby zdrowe, które zdecydowały się na ten sposób odchudzania, powinny zatem zakończyć go dietą pudełkową opartą na zdrowych i prawidłowo zbilansowanych, pełnowartościowych, ale mniej kalorycznych posiłkach. Dzięki temu nie tylko będą cieszyć się szczupłą sylwetką, ale też nie wpłyną negatywnie na swoje zdrowie i samopoczucie.