Sok pomidorowy to napój, który ma wiele cennych składników odżywczych i stanowi doskonałe uzupełnienie zdrowej diety. Nie należy tylko przesadzać z jego ilością, ponieważ jak każdy inny produkt, w nadmiarze może szkodzić. Zawiera więcej cukru niż pomidor w całości, nie zaleca się go osobom z dolegliwościami żołądka. Poznaj właściwości tego warzywa i dowiedz się, na jakiej diecie można go jeść.
Jakie właściwości ma sok pomidorowy?
Sok pomidorowy ma w swoim składzie dużo wartości odżywczych. Wśród nich jest likopen, silny przeciwutleniacz, który chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, chorobami serca i nowotworami. Ponadto jest bogaty w następujące witaminy: A, C, E i K. Zawiera też potas, magnez, żelazo, czyli minerały, dzięki którym korzystnie wpływa na pracę mięśni i układu nerwowego. Sok z pomidorów ma błonnik, który wspomaga trawienie i reguluje pracę jelit. W 100 g soku pomidorowego znajduje się: 0,85 g białka, 3,53 g węglowodanów, 0,29 g tłuszczu, 217 mg potasu.
Czy sok pomidorowy jest zdrowy? Ile cukru zawiera?
Biorąc pod uwagę to na co działa sok pomidorowy, można stwierdzić, że jest zdrowy. Szczególnie gdy mówimy o soku wyciśniętym z własnych pomidorów. Trzeba tylko mieć na uwadze, że sok zawiera nieco więcej cukru, niż pomidor w czystej postaci. Na sok ten z powodu obecności dużej dawki potasu, powinny uważać osoby z chorobami nerek. To dlatego, że zgodnie z zaleceniami lekarzy, muszą one ograniczać spożycie potasu. Inne przeciwwskazania do picia soku pomidorowego to problemy z refluksowym zapaleniem przełyku albo inne dolegliwości ze strony żołądka. Osoby te po wypiciu soku pomidorowego mogą odczuwać duży dyskomfort.
Zatem najwięcej korzyści z picia soku pomidorowego osiągną osoby zdrowe, które nie borykają się z żadnymi dolegliwościami zdrowotnymi i chcą ten swój zdrowy stan utrzymać jak najdłużej.
Sok pomidorowy w diecie pudełkowej
Sok pomidorowy jest zdrowy, dlatego ci, co mogą, powinni wprowadzić go do swojego jadłospisu na stałe. Może być świetnym uzupełnieniem zdrowej diety pudełkowej, ale i tej na odchudzanie. W 100 g pomidora znajduje się zaledwie około 20 kalorii. Zjedzenie nawet całego, średniej wielkości pomidora może dostarczyć do organizmu jedynie 30 kalorii. To oznacza, że jest świetnym warzywem do łączenia z nieco bardziej kalorycznymi produktami.
Ze względu na niską kaloryczność, pomidory mogą być śmiało spożywane na diecie odchudzającej. Ponadto są bogate w błonnik, który zwiększa uczucie sytości, pomaga kontrolować apetyt, a także reguluje pracę jelit. Warzywo to zawiera dużo wody, dzięki czemu dodatkowo nawadnia organizm. Składniki zawarte w pomidorze wspierają metabolizm, dlatego jest on zalecany jako składnik zdrowej diety.
Podsumowanie
Sok pomidorowy jest zdrowy, ma właściwości, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Uważać na niego powinny tylko osoby z poważniejszymi dolegliwościami żołądka typu refluks, a także z chorobami nerek. Wiadomo też, że sok pomidorowy nie tuczy, ponieważ ma mało kalorii. Jest bardzo wartościowy i powinien być traktowany jako uzupełnienie zdrowej diety pudełkowej. Chyba że będzie pojawiał się w cateringu dietetycznym. Wówczas samodzielne wyciskanie soku z pomidorów czy wędrówki do sklepu po sok można sobie odpuścić.